Νίκη στην πρεμιέρα

Την νίκη για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατέκτησε η ομαδα του Ηρακλή στο τοπικό ντέρμπι με την ομάδα τον Λάιονς. Σε ένα ιδιαίτερο παιχνίδι η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα παραχωρώντας πολλά penalty και δίνοντας το δικαίωμα στην γηπεδούχο ομάδα να σκοράρει με kicks και να προηγηθεί με 12-5 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα η εικόνα ήταν διαφορετική καθώς με βελτιωμένη άμυνα και παίζοντας πιο έξυπνα οι Blues σκάραραν για δεύτερη φορά μειώνοντας στην αρχή σε 12-10 και στην συνέχεια περνώντας μπροστά με 12-13. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα καθώς οι Λάιονς δεν κατάφερναν να απειλήσουν και ο Ηρακλής δεν κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα του με τους παίκτες μας να χάνουν τις ευκαιρίες πάνω στην γραμμή του σκοραρίσματος.

Το πρώτο try της ομάδας μας σκόραρε ο Λεωνίδας Ελευθερίου στο πρώτο ημίχρονο μετά από πάσα offload του Αρχηγού μας Μάριου ''magic'' Γουμάγια ο οποίος βάζοντας το καλό της ομάδας πάνω απο το δικό του τραυματίστηκε σοβαρά στην προσπάθεια του, δήλωσε όμως πως ''η χαρά της νίκης είναι καλύτερη από οποιοδήποτε παυσίπονο''.

Το δεύτερο try των Blues σκόραρε ο ακούραστος και MVP του αγώνα Κώστας ''mean machine'' Χάλαζας μετά από κλέψιμο και πάσα του Γιώργου Κουρουμιχάκη.

Το νικητήριο πέναλτυ εκτέλεσε με Ολύμπια ψυχραιμία και από απόσταση 40 μέτρων ο καπετάν Ιάσων Δαγδελένης ο οποίος ανέλαβε την δύσκολη θέση του αρχηγού και οδήγησε την ομάδα στην νίκη.

Το επόμενο παιχνίδι μας είναι στην έδρα μας, στο γήπεδο τον Χορτατζήδων με αντίπαλο την ομάδα της Ρόδου, το Σάββατο 20/10. Όλοι ευπρόσδεκτοι!

Υ.Γ.: Ευχαριστούμε θερμά την ομάδα των Λάιονς για την άψογη φιλοξενεία, τις μπύρες και την εν γένει ατμόσφαιρα!